Zapraszam na niedzielne nabożeństwo połączone z uroczystym koncertem kolęd. W kościele św. Stanisława Kostki wystąpią wspaniali artyści, którzy wykonają najpiękniejsze polskie kolędy. Cieszę się, że po raz kolejny nasz kościół będzie miejscem spotkania modlitwy ze sztuką, a fantastyczne warunki akustyczne, jakie tutaj mamy, pozwolą w pełni wybrzmieć muzyce na chwałę naszego Pana.
Przedstawiam krótki opis artystów, których będziemy mogli usłyszeć już 5 stycznia o godz. 10.00 w kościele św. Stanisława Kostki:
Anna Cegielska – po ukończeniu Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej im. F. Chopina była korepetytorem solistów i chóru w Państwowej Operetce Warszawskiej, a także brała udział w przedstawieniach. W latach 1982 – 2005 jako artystka Chóru Filharmonii Narodowej śpiewała w ponad 900 koncertach i przedstawieniach operowych pod kierunkiem takich dyrygentów, jak Krzysztof Penderecki, Kazimierz Kord, Seigi Ozawa, Lorin Mazel, Leonard Bernstein, Jerzy Semkow, Jerzy Maksymiuk i wielu innych wspaniałych muzyków, nie tylko w Polsce, ale też we Włoszech – w Rzymie, Mediolanie (La Scala), Wenecji, Taorminie, Francji – Paryż, w Niemczech – Monachium, Szwajcarii, Belgii, Hiszpanii. Anna Cegielska jest również dyplomowanym nauczycielem. W Młodzieżowym Domu Kultury im. M. Gwizdak w Warszawie założyła Muzyczny Zespół Integracyjny Brawo. Przygotowywane przez nią programy zdobywały wielkie uznanie publiczności. Były prezentowane podczas festiwali, przeglądów i nagradzane pucharami, wyróżnieniami, dyplomami. Inspiracją do podjęcia pracy z młodzieżą niepełnosprawną był koncert zorganizowany przez Fundację „Latająca Akademia” Elżbiety Matanicz-Onoszko w Łazienkach Królewskich, z którą współpracowała przez wiele lat jako pedagog i pianistka.
🎙️Natalia Kłys – uczennica pierwszej klasy ZSM im. S. Moniuszki w Łodzi w klasie skrzypiec prof. Marty Niedźwiedzkiej. Jest na początku swojej drogi muzycznej, ale już uwielbia grać koncerty, a jeśli do tego towarzyszy jej rodzina i przyjaciele to jest w swoim żywiole.
🎙️ Piotr Sobczak – jest łodzianinem i absolwentem Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie wiolonczeli. Jeszcze będąc studentem rozpoczął pracę pedagogiczną na macierzystej uczelni. W 1992 r. po wygraniu egzaminu konkursowego, otrzymał stanowisko lidera grupy wiolonczel w Cairo Symphony Orchestra. Będąc koncertmistrzem wiolonczel prowadził bogatą działalność artystyczną, która obfitowała w niezliczone koncerty i występy nie tylko z Cairo Symphony Orchestra. Występował jako wiolonczelista Kwartetu Smyczkowego Kairskiej Opery, a także Orkiestry Kameralnej „Amadeus”. Podczas licznych solowych recitali i koncertów kameralnych propagował muzykę polską i egipską. Wykonywał również utwory egipskich kompozytorów które były jemu dedykowane. Po kilkuletnim pobycie w Egipcie, na krótko powrócił swojego rodzinnego miasta – do Łodzi i rozpoczął pracę w orkiestrze symfonicznej Filharmonii Łódzkiej. W 1997 r. po wygraniu egzaminu konkursowego otrzymał stanowisko lidera grupy wiolonczel w Orkiestrze Symfonicznej fińskiego miasta Joensuu w północnej Karelii. Mieszka tam i pracuje do dziś. Jest laureatem dwóch Konkursów Kameralnych w Łodzi (Kwartet Smyczkowy oraz Trio Fortepianowe) i finalistą Konkursu wiolonczelowego im. D. Danczowskiego w Poznaniu. Był wiolonczelistą Sekstetu Smyczkowego „Studio”. Ma w swojej artystycznej biografii wiele występów, nagrań koncertowych i studyjnych, recitali wiolonczelowych, oraz koncertów kameralnych. Brał czynny udział w wielu kursach mistrzowskich (Weimar, Bayreuth, Kerkrade, Łańcut) z najsłynniejszymi wiolonczelistami drugiej połowy XX wieku. Od czasów studenckich wyjątkowym zainteresowaniem darzył muzykę dawną, szczególnie wykonywaną na instrumentach dawnych. Swoją pasje do muzyki dawnej uzewnętrznił występując jako gambista w zespołach kameralnych, a także wykonując słynne arie na violę da gamba w wielkich orkiestrowych dziełach mistrzów baroku. Zamiłowanie do baroku i instrumentów z tamtych czasów nigdy nie minęło i jest ciągle żywe.