Koncert religijnych pieśni żydowskich w wykonaniu rabina Symchy Kellera z zespołem

Kościół

Symcha Keller – na początku lat osiemdziesiątych założyciel i lider legendarnej grupy Katharsis. W latach dziewięćdziesiątych współtworzył Ośrodek Działań Twórczych oraz Centrum Sztuki Alternatywnej w Łodzi. Działacz na rzecz odbudowy życia żydowskiego w Polsce.

Po Powrocie ze studiów w Stanach Zjednoczonych i Izraelu w 1993 r. nagrał płytę „Szabat” z własną interpretacją muzyki chasydzkiej. Od 1996 r. rabin oraz kantor Gminy Żydowskiej w Łodzi.

Wielokrotnie reprezentował społeczność żydowską podczas wizyt najważniejszych osób ze świata religii oraz polityki m.in. Jana Pawła II, Benedykta XVI, Franciszka, Bila Clintona czy Vaclava Havla.

Prowadził modlitwy na takich uroczystościach jak 60 rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz- Birkenau, czy 60 rocznica powstania w Getcie Warszawskim. Przez osiem lat pełnił funkcję prezesa Rady Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce.

Obecnie od pół roku przygotowuje materiał na nową płytę, zawierającą bardzo osobistą interpretację religijnej muzyki żydowskiej. Niniejszy koncert stanowił jej prapremierę.