Środa Popielcowa: Modlitwa, post i uczynki miłosierdzia

Aktualności Kościół

Doktor Kościoła z przełomu IV i V wieku święty Piotr Chryzolog, zwany złotoustym pisał: „Istnieją trzy rzeczy, bracia, na których stoi wiara, wspiera się pobożność i trwa cnota. Są to: modlitwa, post i uczynki miłosierdzia. To, o co kołata modlitwa, zjednywa post, a osiąga miłosierdzie. Modlitwa, uczynki miłosierdzia i post – te trzy rzeczy stanowią jedno i dają sobie wzajemnie życie.

Duszą bowiem modlitwy jest post, a życiem postu miłosierdzie. Niech ich nikt nie rozłącza, gdyż nie znają podziału. Jeśli ktoś ma tylko jedno z nich lub nie posiada wszystkich razem, ten nic nie ma. Kto się więc modli, niech pości, a kto pości, niech spełnia uczynki miłosierdzia, niech wysłucha proszącego, który chce być słyszany. W ten sposób otwiera dla siebie uszy Boga, który nigdy się nie zamyka na głos błagającego.” To jest wskazanie jednego z mistrzów duchowych naszej chrześcijańskiej religii.

Post, modlitwa i uczynki miłosierdzia, ale wszystko to musi być z intencją skierowaną ku Bogu, nie dla pokazania na zewnątrz naszych religijnych praktyk. Chcemy więc dzisiaj w tym wyjątkowym dniu stanąć przed Panem w duchu pokory i z pełną prawdą o sobie.

ks. Jacek Stasiak