Czwarta Niedziela zwykła: Ile w nas jest kodeksu Hammurabiego a ile ośmiu błogosławieństw Chrystusa?

Aktualności Kościół

Świat mówi w swoich błogosławieństwach: Szczęśliwi, którym się dobrze powodzi i mają to, czego chcą. Ciesz się gdy łatwo przychodzą ci pieniądze, nieważne czy zdobyte uczciwie czy nie. Przez nie i przez bogactwo, wzbudzasz zawiść wielu.
Chrystus mówi: Szczęśliwy ten, kto zdaje sobie sprawę, że potrzebuje Boga, kto pokłada większą nadzieję w Bogu, niż w dobrach materialnych. Szczęśliwy ten, kto jest świadomy, że jego wartość nie zależy od stanu posiadania, ale od tego kim on jest. Najważniejsze, abyś był bogaty przed Bogiem.

Świat mówi: Szczęśliwi bezwzględni i twardzi, którzy dają innym odczuć władzę. Ludzie będą się ciebie lękać. Wykorzystując to, możesz w życiu osiągnąć wiele.
Chrystus mówi: Szczęśliwi delikatni i życzliwi. Delikatność nie jest formą słabości jak niektórzy uważają, ale siły. Łagodnością i życzliwością możemy osiągnąć to, co jest niemożliwe na innej drodze.

Świat mówi: Szczęśliwi ci, którzy idą na łatwiznę życiową. Pamiętaj życie jest jedno, staraj się wybić ponad innych, nie licząc się z uczciwością a zobaczysz, że życie przyniesie ci wiele radości.
Chrystus mówi: Szczęśliwi, którzy pamiętają, że zdobywanie prawdziwych wartości wiąże się nieraz z ofiarą cierpienia, a uczciwe życie będzie ostatecznym źródłem radości.

Świat mówi: Szczęśliwi, którzy za wszelką cenę dążą do władzy, stanowisk i sławy, raniąc po drodze bliźnich, we wszystkim szukają tylko własnej korzyści. Dzięki temu będziesz zawsze na świeczniku.
Chrystus zaś mówi: Szczęśliwi, którzy w zdobywaniu władzy, sławy, kierują się Bożym prawem i życzliwością dla bliźniego. Ci, którzy stawiają wyżej te wartości niż jedzenie i picie, zasmakują prawdziwego życia już na ziemi.

Świat mówi: Szczęśliwi, którzy są bezwzględni dla swoich przeciwników, którzy nie mają miłosierdzia i wybaczenia dla tych, którzy popełnili błąd.
Zaś Chrystus mówi: Szczęśliwi ci, którzy dają szansę grzesznikowi. Twoja wielkość kryje się w zdolności wybaczania. Światło Bożego miłosierdzia będzie twoim udziałem.

Świat mówi: Szczęśliwi ci, którzy mają przewagę militarną i prowadzą zwycięskie wojny. Możesz czuć się wtedy ważny, bo ludzie drżą ze strachu przed tobą.
A Chrystus mówi: Szczęśliwi, którzy wprowadzają pokój szukając porozumienia między ludźmi, są otwarci dla obcych i szukają dobra całej wspólnoty. Oni naprawdę są dziećmi Bożymi.

Ilu z nas przychyli się do tych błogosławieństw świata?
Widzimy, że duża część ludzi, właśnie to wybiera jako sposób na życie. A propozycje Chrystusa są trudne bo nie dają nadziei na bezpośrednią karierę, nie dają nadziei na zysk, nie dają nadziei na pogardę, panowanie nad ludźmi.

ks. Jacek Stasiak