Dwudziesta Dziewiąta Niedziela zwykła: Nie mylcie porządku sacrum z porządkiem profanum

Aktualności Kościół

Wielu będzie przychodziło do nas, aby zadać nam to podchwytliwe pytanie, płacić owy symboliczny podatek, czy też nie płacić cezarowi? Odejść od wiary i zdradzić Boga na korzyść przywilejów i bezkarności, czy też pozostać przy sobie? To nie jest tylko prymitywne sprowadzenie do konkretnych układów społeczno – politycznych. To jest problem autonomii i wolności człowieka, naszej wewnętrznej wolności. I mało tego. Do tego wszystkiego nie trzeba być święty, wystarczy być mądrym.

Mądrość to nie tylko posiadanie wiedzy, ale zdolność rozróżniania pomiędzy dobrem i złem. Bo to jest owa mądrość w myśleniu Biblijnym i Ewangelicznym. Bądźmy więc mądrzy, wybierajmy to, co oferuje nam świat i żyjmy w tym świecie, ale nie zapominajmy, że jest Ten, od którego tak naprawdę wszystko zależy. Systemy, ustroje i ludzie przemijają a On powiedział, że Jego słowo nie przeminie. Wybór sposobu myślenia i życia zależy od każdego z nas.

Ks. Jacek Stasiak

Fot.: Autorstwa Portable Antiquities Scheme from London, England – Tiberius, R6195, BMC 49Uploaded by Victuallers, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10817585